Brisa’nın “Tasarlamak İsterSEN” Ideathon Programı 16-17 Aralık’ta gerçekleştiGeleceğin mühendis adayları arasında ekolojik sürdürülebilirlik ve farkındalık ilkeleri doğrultusunda yaratıcı fikirler ortaya koyup, ‘’gençler arasında daha çevreci bir şirket algısı oluşturmak için nasıl çalışmalar yapmalıyız?’’ sorusuna cevap arayan, Türkiye lastik sektörü lideri Brisa’nın düzenlediği “Tasarlamak İsterSEN” Ideathon Programı 16-17 Aralık’ta gerçekleşti.

Brisa Online Ideathon’a 14 farklı üniversiteden 36 öğrenci katıldı ve 6 takım sunum yaptı. Brisa Dönüşüm Öncüleri Fellow Programı projesiyle katılan takım ödülün sahibi oldu.

Bu yıl ilkini kadın mühendislere özel tasarlayan ve “Dünya Kadın Mühendisler Günü”nde kadın mühendis adaylarına yaptığı çağrıyla duyuran Brisa, tutkuyla tasarlamak isteyen, üniversitelerin mühendislik fakültelerinde okuyan ve yeni mezun mühendis adayları arasında düzenlediği “Tasarlamak İsterSEN” Ideathon Programının ikincisini tamamladı. 16-17 Aralık tarihlerinde Makers Türkiye iş birliğiyle gerçekleşen Ideathon’a 5’er kişiden oluşan 6 takım katıldı. Farklı deneyim ve pozisyonlarda çalışan Brisalı’lardan oluşan jüri ekibi; uygulanabilirlik, kattığı değer, yaratıcılık ve inovasyon, Brisa stratejilerine uyum ve sunum kriterleri açısından değerlendirmesi sonrasında “Brisa Dönüşüm Öncüleri Fellow Programı” projesiyle katılan takım birinci oldu.

İki gün süren bu keyifli ve öğretici maratonda geleceğin mühendis adayları, ‘’gençler arasında çevreci bir şirket olma algısını oluşturmak amacıyla neler yapmalıyız?’’ sorusuna cevap ararken, ekolojik sürdürülebilirlik ve farkındalık ilkeleri doğrultusunda yaratıcı fikirler ürettiler, Ideathon kapsamında Design Thinking gibi başlıklarda eğitimlere katıldılar, sunum yetkinliklerini göstermeye ve etkinliğin proje geliştirme aşamasının ardından gerçekleşen yoga seansı ile rahatlamaya fırsat buldular.

Brisa, geleceğin mühendis adaylarının yaratıcılıklarını teşvik etmeyi, onlara farklı bakış açıları kazandırmayı ve gelişimlerine katkı sağlamayı amaçladığı “Tasarlamak İsterSEN” Ideathon Programına önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

Brisa hakkında:

Brisa’nın temelleri, Sabancı Holding ve ortaklarının girişimiyle 1974 yılında kurulan Lassa ile atılmıştır. Lastik sektöründe dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak; 1988 yılında Sabancı Topluluğu ile Dünyanın en büyük lastik üreticisi Bridgestone Corporation arasında gerçekleşen ortaklık sonucunda, Brisa bugünkü adını almış ve 30 yılı geride bırakmıştır. Türkiye lastik pazarı lideridir.

1993 yılında ilk Ulusal Kalite Ödülü’nü kazanan Brisa, 1996 yılında da iş mükemmelliği konusunda gösterdiği üstün performans sonucu Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nü kazanan ilk Türk şirketi olmuştur. Brisa Kocaeli Üretim tesisleri, 361.000 m2ye ulaşan kapalı alanıyla, dünyanın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikalarından biridir. Bu tesis, aynı zamanda, Bridgestone’un dünya üzerindeki en önemli üretim üslerinden biri olma özelliğini de taşımaktadır. Brisa, Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde sektörün ilk akıllı uygulamalarla donatılmış fabrikasını kurmuştur. Brisa’nın ürettiği Lassa markası, bugün 80’i aşkın ülkede 80 distribütörüyle faaliyet göstermekte, 610 tabelalı mağazası bulunmaktadır.

Türk ekonomisine olduğu kadar ülkenin toplumsal gelişimine de önem veren Brisa, sürdürülebilirlik faaliyetlerini çevresel, ekonomik ve toplumsal açıdan ele almaktadır. Biyoçeşitliliğe katkıda bulunduğu “Turnalar Hep Uçsun”, eğitime katkısını ortaya koyduğu “Brisa Mensupları Öğrenimi Destekleme Derneği”, trafikte emniyetli sürüşe katkı sağladığı “Lassa Yola Sağlam Çık” ve “Bridgestone #emniyetimiziçin2dakika”, ülkemizin tarım alanında gelişimine destek verdiği “Lassa ile Sevdamız Toprak Yarınlarımız Ortak” ve kültürel bir değer olan “Brisa Müze” ön plana çıkan projeleri arasındadır.

Brisa, Bridgestone, Lassa, Dayton, Kinesis, Firestone lastik markaları, Bandag kaplama markası, ana markaları ile beraber Lastiğim, Otopratik ve Propratik hizmet noktaları, Lastik.com.tr internet satış sitesi, ticari araç filolarına yerinde bakım sağlayan Mobilfix mobil bakım servisi ve Profleet hizmet paketi, Probox mobil satış ve hizmet noktası ve Lastik Oteli lastik saklama hizmetiyle Türkiye ekonomisi ve gelişimine değer katma kararlılığındadır.