BMW, Tesla ile rekabet edebilir hale getireceğini söyledi…

BMW’nin elektrikli otomobillere geçişini iyi bir şekilde zamanladığını ve satışa sunulacak ürünleri, Alman otomobil üreticisinin elektrifikasyon konusunda geride kaldığı algıyı altüst edeceğini ve hisse senetlerini Tesla Inc ile rekabet edebilir hale getireceğini söyledi.

İcra Kurulu Başkanı Oliver Zipse, verdiği röportajda  “Ara verdiğimiz yönünde bir algı var, ancak aslında ara vermedik” dedi.

“Elektromobilitenin gerçekten daha yüksek hacimlere ulaştığı anı bekledik.”

Otomobil üreticileri, Avrupa ve Çin’de CO2 emisyon standartlarını sıkılaştırırken elektrikli otomobil geliştirmek için yarışıyor ve BMW, satışlarının yarısının 2030 yılına kadar tamamen elektrikli modeller olmasını beklediğini söyledi.

BMW, ABD merkezli Livent ile 285 milyon euro (335 milyon dolar) sözleşme imzaladığını ve Alman otomobil üreticisine 2022’den itibaren pil hücrelerinde önemli bir bileşen olan lityum tedarik edeceğini söyledi.

Almanya’nın otomobil endüstrisi, dikkate alınan bazı önerilerin yanmalı motorları 2025’ten itibaren etkili bir şekilde yasaklayabileceğini söylüyor.

BMW’nin elektrikli otomobil üreticisi Tesla gibi 500 milyar doları aşan bir “hikaye stoğu” olup olamayacağı sorulduğunda Zipse, “Elbette yapabiliriz” dedi.