ABD hükümetini pil üretimini ve şarj altyapısı geliştirmeyi desteklemeye çağırdı…

Ford Motor CEO’su, otomobil üreticisinin en çok satan kamyonları, kamyonetleri ve SUV araçları için elektrikli platformlar geliştirme planını ana hatlarıyla belirlerken, ABD hükümetini pil üretimini ve şarj altyapısı geliştirmeyi desteklemeye çağırdı.

Ford CEO’su Jim Farley bir mali konferansta yaptığı açıklamada, “ABD’ye büyük ölçekli pil üretimini getirmemiz gerekiyor” dedi ve hükümet liderleriyle yaptığı görüşmelerde konuyu vurgulamayı planladığını ekledi.

Başkan Joe Biden, elektrikli araç pillerinin, araçlarda kullanılan yarı iletkenlerin, tedarikinin nasıl güvence altına alınacağını görüşmek üzere bugün milletvekilleriyle bir araya gelecek.

Ford CEO’su Jim Farley, ABD’deki elektrikli araç pillerinin üretiminin artması ve elektrikli ticari araçlar için daha iyi şarj altyapısı için politika desteğinin, bu araçlara olan talebi artırmaya yardımcı olacağını söyledi.

Birkaç ABD otomobil fabrikasının geçici olarak kapanmasına neden olan ithal yarı iletkenlerin eksikliğine atıfta bulunarak, “Şu anda çiplerle yaptığımız şeyi yapamayız” dedi.

Ford’un kârının çoğu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük pikapların satışından geliyor. Şirket, en çok satan F serisi kamyonetinin tamamen elektrikli bir versiyonunu bu yılın sonlarında piyasaya sürmeyi ve ardından büyük Transit minibüsünün elektrikli bir versiyonunu piyasaya sürmeyi planlıyor.