Daha az karbon, daha fazla elektrikli araç: Biden galibiyetine hazırlanıyor

Demokrat başkan adayı Joe Biden Beyaz Saray’ı kazanırsa, otomobil üreticileri zorlu yeni araç emisyon kuralları ve elektrikli araçları destekleyen politikalar için hazırlanıyor.

Biden ve ABD Başkanı Donald Trump, Michigan ve Ohio gibi Midwestern salıncak eyaletlerindeki otomobil işçilerinin oylarına ihtiyaç duyuyor ve her ikisi de otomobil üreticilerinin Meksika veya Çin yerine Amerika Birleşik Devletleri’nde daha fazla otomobil işi yaratmalarını istediklerini söylüyor.

Trump’ın ve Biden’ın otomobiller ve taşımacılık politikaları birbirinden ayrılıyor.

Biden’in Kaliforniya’nın sıfır emisyonlu araç kuralları için yasal temeli hızlı bir şekilde eski haline getirmesi ve Trump yönetiminin 2025’e kadar yakıt verimliliği ve karbon emisyon gereksinimlerini hafifletme kararını tersine çevirme sürecini başlatması bekleniyor.

Otomobil üreticileri, yakıt verimliliği gereksinimlerini karşılayamadıkları için de çok daha yüksek cezalarla karşılaşabilirler.

Biden, elektrikli araç satın almak için indirimler ve elektrikli araçlar için şarj istasyonlarının önemli ölçüde genişletilmesi de dahil olmak üzere yeni vergi teşvikleri vaat ediyor.