PSA ve FCA “Stellantis” adında yeni bir şirket kuracağını açıkladı…

PSA ve FCA, dünyanın en büyük dördüncü otomobil üreticisi olacak Stellantis adında yeni bir şirket oluşturmak için önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde birleşmelerini tamamlamayı hedefliyor…

PSA, Alman markasının revizyonunun bir parçası olarak, iki küçük Opel modelinin (Adam  ve Karl) üretimini şimdiden durdurdu.

Peugeot 108 ve Citroen C1 modellerinin üretildiği Çek ortak girişimindeki hissesini satmayı kabul etti. Konuyla aşina olan kaynaklardan biri, “PSA, bugün hem fabrikadan hem de A segmenti işinden çıkıyor” dedi. PSA, iki küçük arabanın geleceği hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Kaynak, Fas’ta üretilen yeni Citroën AMI tarzında daha düşük maliyetli elektrikli arabalar veya daha erişilebilir bir fiyata B segmentindeki araçlar dahil olmak üzere çeşitli alternatiflerin araştırıldığını söyledi.

Stellantis otomobillerinin hangi mimari A segmentini kullanacağından bahsederken PSA, popüler Peugeot 208 ve Opel Corsa gibi modelleri içeren B segmentinde teknolojik liderliğini sürdürmek istiyor.

Stellantis’in başına geçecek olan PSA İcra Kurulu Başkanı Carlos Tavares ise birleşme sonrasında hiçbir markayı hurdaya çıkarmaya gerek olmadığını defalarca ifade etmişti.

PARIS