ÇELİK MOTOR’DAN YENİ 2021 KIA SORENTO…

Yeni Kia Sorento geçtiğimiz Mart ayında dijital bir lansman ile tanıtılmıştı. Yeni Sorento’nun yılın son çeyreğinde hibrit seçeneği ile Avrupa’yla birlikte Türkiye’de de satışa sunulması bekleniyor. Güney Koreli otomotiv devi KIA’nın, 2020 yılı üretim planında bulunan Yeni Sorento, mart ayında tanıtılmasının ardından ödülleri de almaya başladı. Yeni Sorento, Avrupa’nın en çok satan dört çeker araçlara yönelik dergisi Auto Bild Allrad tarafından düzenlenen yarışmada ‘Tasarım’ kategorisinde ödül aldı. Bu ödül ile birlikte KIA, daha önce dört çeker olarak KIA Stinger’ın da iki defa ödül aldığı Auto Bild Allrad dergisinden üst üste üçüncü kez ödül almış oldu. Yeni Sorento’nun tasarımı, önceki Sorento nesillerinin güçlü ve sağlam estetik anlayışına dayanmakla birlikte daha keskin çizgiler, köşeler ve daha dinamik gövde yapısıyla ile daha sportif bir duruş sergilemesini sağlıyor. Dördüncü nesil Yeni Sorento markanın yeni SUV platformu ile üretilen ilk KIA modeli olmasıyla da dikkat çekiyor.

Yeni Sorento, Kia’nın kapsamlı küresel SUV serisinin merkezinde yer alıyor. Yüksek kaliteli, yüksek teknolojili bir kabin ile şık, modern dış tasarım. Yeni platform, hibrit ve plug-in hibrit güç aktarma organlarını barındırıyor. Daha fazla alan ve konfor daha keyifli bir sürüş vaat ediyor. Yeni ‘Arazi Modu’ dört tekerlekten çekiş kabiliyetini geliştiriyor. Güçlü, ilerici ve çok yönlü, Kia’nın amiral gemisi SUV’un dördüncü nesli, hayatın getirdiği her şeyi üstlenmek için tasarlanmış ve üretilmiş. Sorento’nun yeniden tanımlanmış dış tasarımı daha keskin hatlar, yüksek teknoloji ürünü ayrıntılar ve uzatılmış oranlarla – ona daha güvenli ve daha olgun bir görünüm kazandırmaktadır. İçeride, çarpıcı kabini ayrıca birinci sınıf malzemeler, en yeni bilgi-eğlence teknoloji ve sistemleri yeni bir tasarım sunarak karşımıza çıkıyor. Hibrit güç, Sorento serisinde ilk kez yer alıyor. Sonuç olarak, yeni model öncekilerden daha fazla yakıt verimliliği, daha düşük emisyon ve daha yüksek performans sunuyor. Kia’nın şimdiye kadarki en yüksek teknolojiye sahip Suv aracı.

Sorento, önceki nesillerinin sağlam, sert görünümlü estetiğini sürdürürken Gövdesi, daha yuvarlak kenarlı selefine göre belirgin şekilde daha yontulmuş olan keskin çizgiler ve kıvrımlar içerir. Her zamankinden daha güvenli, daha olgun ve daha arzu edilen bir tasarıma sahip oluyor. Yeni model, 1.900 mm genişliğinde, üçüncü nesil Sorento’dan 10 mm daha geniş. Uzunluk 4.810 mm, ancak daha kısa ön ve arka çıkıntılara sahip. Çekici, lüks kabin, gösterge panelindeki ikiz dijital ekranlara dayanan sofistike bir yeni nesil tasarım sunuyor. 12,3 inçlik dijital sürücü gösterge paneli, gösterge panelinin ortasında 10,25 inç dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence ve navigasyon sistemi ile eşleştirilmiş. Gösterge panelinin odak noktası, alttaki orta konsola uzanan krom efektli bir çerçeveye sahip. Sorento ayrıca 2020’nin sonlarından itibaren Plug-in Hybrid versiyonu olarak da satışa sunulacak. Sorento’nun yeni dört silindirli 2.2 litre 202 beygir güç ve 440 Nm tork üreten ‘Smartstream’ dizel motor versiyonu ise Avrupalı ​​müşteriler için satışa sunulacak.