Otomotiv şirketlerinin tamamı öz kaynaklarını artırdı…

Borsada işlem gören otomotiv şirketlerinin toplam öz kaynakları geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 12,4 artarak 12 milyar 517 milyon liraya ulaşırken, şirketlerin tamamının öz kaynaklarını artırması dikkati çekti. 

Tümosan Motor ve Traktör, öz kaynaklarını yüzde 91,2 artırarak bu bilanço kaleminde en iyi performansı gösteren şirket oldu. Tümosan Motor ve Traktör’ü, yüzde 89,6 öz kaynak artışıyla Karsan izledi.

Öz kaynaklarını yüzde 5 artıran Ford Otosan ise 4 milyar 150 milyon lira ile en yüksek öz kaynağa sahip şirket konumunda bulunuyor.

Borsada işlem gören 8 otomotiv şirketinden 7’si 2020’nin ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre aktiflerini artırırken, şirketlerin aktif toplamı yüzde 10,8 yükselişle 49,8 milyar liraya ulaştı. Tümosan Motor ve Traktör, yüzde 90 artışla aktiflerini en çok artıran şirket olarak kayıtlara geçti. Yüzde 18,3 artışla aktiflerini 18 milyar liraya çıkaran Ford Otosan da bu bilanço kalemindeki liderliğini sürdürdü.

Söz konusu şirketlerin sadece 3’ü 2020’nin ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını artırdı. Toplam satışlar, yaklaşık yüzde 9,2 azalışla 36,2 milyar liradan 32,9 milyar liraya geriledi.

Satışlarını yaklaşık yüzde 44,9 artıran Tümosan Motor ve Traktör, bu alanda en iyi performansı sergileyen şirket oldu. Tümosan Motor ve Traktör’ü, yüzde 44,4 artışla Doğuş Otomotiv takip etti. Karsan Otomotiv, yüzde 28,7’lik düşüşle satışları en çok azalan şirket olarak kayıtlara geçti.