2.El Haziran Ayında Rahat Bir Nefes Aldı

Yeni Renault Captur Euro NCAP’ten Beş Yıldız Elde Etti

1 Haziran 2020 tarihinden itibaren ‘Yeni Normal’ olarak adlandırılan normalleşme süreci resmi olarak başlamıştı. Tüm dünyayı saran Koronavirüs salgınının az da olsa kontrol altına alınmasıyla birlikte ikinci el otomotiv sektörü Haziran ayında biraz nefes aldı…

Pandemi sürecinde araç alım ve satım ihtiyaçlarını erteleyen bireyler, normalleşme süreciyle birlikte bu ihtiyaçlarını karşılamaya başladılar. Ayrıca tüketicileri destekleyen düşük faizli kredi paketleri otomotiv pazarını olumlu etkiledi.

Türkiye’nin önde gelen 2.el otomobil ilan platformu arabam.com, geçtiğimiz Haziran ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına ışık tutacak istatistikleri paylaştı.

Haziran ayı boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri,  km. değerleri gibi temel verilere göre analizi şöyle:

En Çok İlan Verilen Kategoriler

arabam.com’daki ilanların %76’sını otomobiller oluşturuyor. Mayıs ayında Motosiklet kategorisindeki ilanların oranı%2 iken, yaz aylarında elindeki aracı korumak isteyenlerin de etkisi ile Haziran ayında %1`e düştü.

Haziran Ayının Lideri Yine Renault Oldu

Mayıs ayının lideri olan Renault markası 2.el ilanlarda, Haziranayında da yine%17 oranıyla liderliği kimseye kaptırmadı. Renault markasını sırasıyla Volkswagen, Opel, Fiat, Ford,Hyundai, Toyota, Peugeot, BMW ve Honda izliyor.

Haziran Ayında Ford Focus Liderliğe Ortak Oldu

İlanlara model özelinde bakıldığında Mayıs ayında en fazla ilanınAstra ve Clio modellerine ait olduğu gözlemlenirken, Haziran ayında ise en fazla ilan verilen modeller aynı oranlar ile Renault Clio, Opel Astra ve Ford Focus oldu. Mayıs ayında Ford Focus ilanlarının oranı %4 iken, Haziran ayında %5 oranıyla liderliğe ortak oldu.

Arazi, SUV ve Pick-Up Kasa Tiplerinde, Markaların Haziran Ayı Oranları

arabam.com`da yayınlanan 2.el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesinde en yüksek oran yine Nissan Qashqai`nin oldu. Onu sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan modelleri izliyor.Mayıs ayında %3 oranıyla Mitsubishi L200 ve %2 oranıyla Volkswagen Amarok ilk 10 içerisinde yer alırken bu ay bu araçların yerini Hyundai ix35 ve Renault Captur modelleri aldı.