BMW bu yıl bir kayıp beklemiyor…

BMW bu yıl korona krizine rağmen ciddi oranda bir kayıp beklemediğini açıkladı. CEO Oliver Zipse, Perşembe günü Dingolfing’de yaptığı açıklamada Avrupa BMW fabrikasında elektronik sürücülerin genişletilmiş üretiminin başlangıcında “Olumlu bir sonuç alacağımızı varsayıyoruz” dedi. “Yılın ikinci yarısı sadece krize hakim olmakla kalmayıp, aynı zamanda arayı kapatacağız dedi.”

BMW, Çin ve Almanya’da kendi tesislerini tedarik etmek için 2022 yılına kadar Dingolfing’deki elektrikli tahriklerin üretim kapasitesini yılda yarım milyona çıkarmayı planlıyor. Grup buna 500 milyon avrodan fazla yatırım yapıyor. BMW projeyi Şubat ayında açıkladı. 18.000 kişilik güçlü tesiste elektrikli sürücüler alanındaki çalışan sayısı orta vadede 600’den 2000’e yükseltilecek.

Perşembe günü Ceo Oliver Zipse, BMW’nin Avrupa’daki toplam satışlardan elektrikli otomobil payını aşabileceğini açıkça belirtti. 

Sektörde, korona krizine yönelik AB tarafından belirlenen CO2 emisyon sınırlarını uyulması yönünde çağrılar olsa da Ceo Oliver Zipse, “Sadece yasal gereklilikleri karşılamak istemiyoruz, hatta bunları aşmak istiyoruz.” diye son olarak ifade ederek daha iyi bir CO2 salınımı için çalıştıklarını da ayrıca belirtmiş oldu. 

Dingolfing – Özgür Sunay