VW Türkiye tesisi için iptalini doğruladı…

Volkswagen 01.07.2020 Çarşamba günü yaptığı açıklamada, grubun Türkiye’de ve bir çok ülkede yeni bir çok tesis yatırımlarını planlamayı durdurduğunu söyledi…

Corona krizinin neden olduğu küresel otomotiv talebindeki düşüş sebebi ile Volkswagen bu kararını açıkladığını ifade etti.

Volkswagen kurumsal iletişim yetkilileri ise “Salgın nedeniyle düşen talep sonrası Volkswagen bütün yatırımlarını durdurdu. Türkiye de buna dahil. Geleceğe yönelik olarak şu anda bir şey söylenemiyor. Türkiye’ye olan yatırım kararı durdurulmuştur” bilgisini verdiler.

Grup, komşu Suriye’ye yapılan Türk askeri saldırısının ardından milyar dolarlık yatırımı durdurmuş ve kararı birkaç kez ertelemişti. “Automobilwoche” önce bunu bildirdi. Türkiye, VW’nin tesis için iptalini doğruladı.

“Automobilwoche” dergisi,  Batı Anadolu’da İzmir yakınlarındaki Manisa’daki fabrika yerine VW’nin Bratislava’daki Slovak fabrikasında Passat orta sınıf otomobil ve aynı Skoda Superb’i üretmek istediğini bildirdi. VW bunun için yarım milyar avroluk ek yatırım yapmak istediği yazıldı. VW bu konuda yorum yapmaktan kaçındı. 

Daha önceki bilgilere göre ise, Emden ve Kvasiny’deki bu modeller için önceki üretim yerlerine yeni modeller verilecek – Emden elektrikli arabalara dönüştürülecek ve Çek Skoda fabrikası gelecekte SUV üretecek.

Başlangıçta, grup Manisa’da yıllık 300.000 araç kapasitesi ve yaklaşık bir milyar avro karşılığında yaklaşık 4.000 çalışanı olan çok markalı bir tesis kurmak istiyordu.

Özgür Sunay – Hamburg