2. El Araç Piyasasında Nisan Ayı Analizi

Koronavirüs salgınından birçok sektör olumsuz etkilendi. Bunların içerisinde en çok etkilenenlerden birisi de otomotiv sektörü oldu. Birçok firma, salgının yayılmasını engellemek ve çalışanların sağlığını korumak için üretimlerine ara vermek durumunda kaldı. Koronavirüsden dolaNisan ayında otomobil üretici ve satıcılarının zor günlerden geçtiği gözlemleniyor.

Türkiye’nin önde gelen 2. el otomobil ilan platformu arabam.com, geçtiğimiz Nisan ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına ışık tutacak istatistikleri paylaştı. 

Nisan ayı boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri,  km. değerleri gibi temel verilere göre analizi şöyle:

En Çok İlan Verilen Kategoriler

arabam.com’daki ilanların %69’unu otomobiller oluşturuyor. Yaz aylarına girmemizle birlikte Motosiklet kategorisindeki ilanların oranı önceki aylarda %1 iken, Nisan ayında %4`e çıktı. Diğer kategorisinde yer alan tarım araçları da bu dönemde 2.el piyasasında hareketli günler geçiren araçlar arasında.

Nisan Ayının Popüler Markası Yine Renault Oldu!

Mart ayınınlideri olan Renault markası 2.el ilanlarda Koronavirüs sonrası %3 bir düşüş yaşasada Nisan ayında da %14 oranıyla liderliğini koruyor. Renault markasını sırasıyla Volkswagen, Fiat, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Mercedes-Benz, Honda, Toyota markalarına ait modeller izliyor.Mart ayında BMW 2.el ilanları arasında ilk onda yer alırken, Nisan ayında yer almıyor. BMW ilanlarının yerine Mercedes – Benz`in Nisan ayında ilk 10 içerisinde yer aldığı gözlemleniyor.

Nisan Ayının En Çok İlan Verilen ModeliClio!

İlanlara -model özelinde bakıldığında Mart ayında en fazla ilanın Ford Focus modeline ait olduğu- gözlemlenirken, Nisan ayında dördüncü sıraya gerileyerek birinciliği Renault Clio’ya kaptırdığı görülüyor.

Arazi, SUV ve Pick-UpMarkaların Nisan Ayı Oranları

arabam.com`da yayınlanan 2.el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesinde en yüksek oran, Nissan Qashqai’nin. Onu sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan modelleri izliyor.

Özetle; 2020 yılı Nisan ayında en fazla otomobil ilanı verildi ve ilanların dominant markası Renault,modeli ise Renault Clio oldu. Motor hacmi 1.4 ve 1.6 olanaraçların satışa sunulma oranı yüksek. İkinci el ilan piyasasında 50.000 km üzerindeki araçlar daha çok görülüyor. İlanlarda 2016 yılı modeller ön planda gözüküyor. Ayrıca en fazla ilan 50-100 bin TL aralığındaki araçlar için verilmiş.