Yaya geçidi: ?

Yaya geçidi: Yaya geçidi, bir cadde üzerinde yayaların yolun karşısına geçmesi için özel olarak işaretlenmiş bölümdür.

Yaya geçidinin ne işe yaradığını öğrendik. Değil mi? Günlerdir yazacağım. Yazamadım… 

Yaya geçitlerini kullanan bir birey olarak, yaya olarak, son 2 aydır üzerime gelen arabalar arttı. Arabalar değil, Sürücüler arttı. İnsana yaya geçidinde yol vermiyorlar? Bakanlın, Ulaştırma Bakanlığı açıklamadı mı? Yaya geçitlerini kullanan önce Yaylara yol verilmesi konusunda, bir ceza yaptırımı oldu. Sürücüler korona krizi sebebi ile çıldırmış durumda ve ellerinde telefon frene basıyor, yaya geçidinde seni ezmemek için ani direksiyon hareketleri ile sonra farkına varıyorlar önüne bakınca telefonları tek ellerinde yaya var burada, ben yaya geçitindeyim az kalsın adamı eziyordum. Hem de yaya geçidinin üzerinde. Yok böyle bir şey. Ya ne biçim bir ülkede ya da İstanbul gibi bir şehirde yaşıyoruz. Nasıl insanlar bunlar?

Yaldır yaldır gaza basarak giderler, bir de üstelik “Ali Kıran Baş” kesen hareketler yapıyorlar. Aracın içinde sizi ezecek olan adam. 

Bunlara nasıl bir Salahiyet verilmiş ve kim, kimler tarafından ben çünkü bıktım bunlardan artık.  Bu kadar olmaz? Orası yaya geçidi. Ve bunlar durmayı bırakın ya, yavaşlamıyorlar, üzerinize gelenler var. Aldırmayanlar var… Bu nasıl bir şey?

İstanbul’da yaşarken bunların yüzünden ülkemizden de insanımızdan da nefret eder olduk. Yaya, üzerine gelen aracı ne yapsın ya. Hem de yaya geçidinde. Bu kadar da olmaz.

Devlet buna bir çözüm üretmeli. Bu insanların sağlık problemleri var, karşı tarafı ezmeye çalışan, canını hiçe sayan kişilerin yüzde 99’u erkek sürücü. Bunların cidden sağlık problemleri var. Sen serseri bir şekilde aracı kullanıyorsun ya da düzgün bir şekilde kullanıyorsun fakat maalesef yaya geçidinde durmuyorsun.

Durmayı bırak, yavaşlamıyor-sun bile… Bu nasıl biçim bir iş. Böyle nasıl olacak. Böyle gider mi? Bakanlık ya da devlet, trafik birimleri bu işe kökten çözüm üretilmeli.

İnsanlar saçma sapan şekilde, bilinçlerini kaybetmiş gibi devam ederek ilerliyorlar.

Nereye kadar? ….

Buna bu işe bir çözüm bulunmalı.

Siz bu yaya geçidinde durup yavaşlayıp yayaya yol verme işini önce çözemezseniz ilerleme ve medeni ülkeleşme adına yapılan her şey bence boş.

İnsanlara ehliyet vermeden, araç satışı yapmadan önce ciddi anlamda bir sağlık testinden geçirin bence. Trafikte olanlar dahil. Kim bunlar ve nasıl araç kullanıyorlar?

Kontroller ve Cezalar artmalı.