Kaza riskini azaltıyor…

Aracınızın far lambalarını set olarak değiştirmek kaza riskini azaltıyor

Far lambalarını çift olarak değiştirmek sürüş güvenliği içinhayati önem taşıyor

Güvenli sürüş için yeni teknolojilere odaklanan ve otomotiv aydınlatma çalışmalarına hız veren OSRAM, araçfar lambalarının set olarak değiştirilmesinin hayati önem taşıdığını vurguluyor. Güvenli yol ve sürüşün, güvenli görüş mesafesinden geçtiğinin altını çizen OSRAM, sürücülere bozulan veyaiyi ışık vermeyen far lambalarını,çift olarakdeğiştirmelerini öneriyor. Lambası değiştirilenfarındaha parlak olacağını vurgulayan OSRAM, bu durumunuyumsuz yol aydınlatması yaratacağı ve kazaya sebep olabileceği konusunda sürücüleri uyarıyor.

 Yüksek teknoloji şirketi OSRAM, sürücüleri bilgilendirmeye devam ediyor. Birçok sürücünün farlarla ilgili olarak yanlış bilgilere sahip olduğuna değinen Osram Türkiye Otomotiv Satış Müdürü Can Sürücü, “Sürücüler sadece bozulan far lambasını değiştirerek, karanlık ve görüş alanı kısıtlanmış bir yolda güvensiz bir şekilde araç kullanıyor. Far lambalarının aynı anda yenilenmesi görüş mesafesinin artırır ve güvenli sürüşsağlar”dedi.

Sürüşteki en büyük yardımcımız farlar

Farların sürüşteki en büyük yardımcımız olduğuna değinen Can Sürücü, “Sadece zarar gören lambayı değiştirirsek, yenilenmiş far diğerinden daha parlak ışık sağlayarak, dengesiz bir aydınlatmaya sebep olacak. İnsan fizyolojisiiçgüdüsel olarak parlakışık olan tarafa odaklanacağı için karanlık tarafta oluşabilecek riskler gözünüzden kaçabilir. Ancak iki far lambasını aynı anda set olarak değiştirdiğimizde tüm yol eşit derecede aydınlanacak ve hem kendiniz hem de diğer sürücüler için maksimum görünürlüğü sağlayarak kazaların önüne geçmiş olacağız” şeklinde konuştu.

Farlarınızı düzenli aralıklarla kontrol edin

Farların güvenlikiçinhayati önem taşıdığını belirten Can Sürücü, lamba performansının da aracın diğer parçalarında olduğu gibi zaman ve kullanımabağlı olarak düşeceğiiçinsürüş güvenliği bakımından düzenli bakım ve yenileme gerektiğini sözlerine ekledi. Can Sürücü, “Sürücülerfarlarından birinde problem yasadığında, diğerinde desorun çıkmasını beklemedenlambalarını set olarak değiştirmeliler. Özelliklegece sürüşlerinde yoldaki engelleri görme kabiliyetimizinazalmasından dolayı yolgüvenliğimizin korunmasıiçinperiyodik bakım ve parçadeğişimleriçokönemlidir. Yolda gerçekleşen kazaların büyük çoğunluğunun yolu ve yoldaki tehlikeleri vaktinde göremediğimiziçin gerçekleştiğini biliyoruz. Bu nedenle farlambalarının bir sorun yaşamasak dahi düzenli aralıklarla kontrol edilmesi ve gerekli bulunduğunda da değiştirilmesi lazım. Genel bir kural olarak, halojen ve xenon da olsa yılda bir kontrol edilmesi ve iki üç yılda bir de set olarak değiştirilmesini öneriyoruz” dedi.