Test Sürüşü: 2020 BMW 3 Serisi Türkiye’de İlk…

2020 BMW 3 Serisi, listemizin en üst yarısında yer alan lüks küçük otomobil sıralamamızda en sportif sedanlardan biridir. Geniş bir kabin ve geniş bir bagaj ile çevik ama rahat. 2020 BMW 3-Series’in 7. sıralaması Lüks Küçük Otomobil kategorisindeki puanına dayanıyor . Şu anda BMW 3 Serisi, çeşitli kaynaklar kullanarak 19 adet araştırma ve veri öğesini değerlendirmemize dayanan 10 üzerinden 8,0 puanına sahip.

BMW 3 Serisi İyi Bir Araba mı?

Evet, 2020 BMW 3 Serisi harika bir otomobil. Performans özellikleri canlı motorlar ve hızlı tepki veren yol tutuşu içerir. Bu spor sedan sadece sürmek için eğlenceli değil, aynı zamanda dengeli bir süspansiyon sistemi sayesinde yolda tam bir gün geçirdiğinizin ardından herhangi bir yorgunluk artık üzerinizde bırakmıyor. Ancak, iç kullanımı ve bilgi-eğlence kullanılabilirliği söz konusu olduğunda, bazı rakipleri 3 Serisini en iyi hale getiren birkaç eksikliğe de sahip.

BMW 3 Serisi’ni satın almalı mıyım?

3 Serisi sedan, BMW’nin dinamik ve dengeli performans konusundaki itibarına sadakatle uyum sağlar. Yine de, sınıftaki tek spor sedanı değil. Alfa Romeo Giulia ve Genesis G70 modelleri en iyi performans rakipleri arasındadır… Ayrıca, en son teknoloji için Audi A4‘e bakmaya değer veya segmentteki en güzel iç mekanlardan birini istiyorsanız, Mercedes-Benz C-Serisi‘ni de düşünebilirsiniz.

Yeni veya Kullanılmış BMW 3 Serisi Satın Almalı mıyım?

BMW, 3 Serisi spor sedanı 2019 için sıfırdan yeniden tasarladı. 2020 modeli nispeten az değişiklikle ilerliyor, bu nedenle 2019 modelinide satın almayı düşünmenizde fayda var. Yüksek performanslı M340i’ye bakıyorsanız, bu varyant 2020 için yeni olduğu için yeni bir BMW satın almanız gerekecek.

Gövde stilleri, güç aktarma organı seçenekleri ve performans sürümleri söz konusu olduğunda, BMW kullanıcıları önceki nesle göre daha geniş bir seçime sahiptir. Örneğin, 2018 modelleri Gran Turismo hatchback gövde stili, Sports Wagon, 425 beygir gücü M3, plug-in hibrid 330e iPerformance ve dizel motorlu 328d olarak da seçenekleri mevcuttur.

Bize Neden Güvenebilirsiniz

ABD’nin En İyi Otomobil ekibi, 2007’den bu yana otomobilleri, kamyonları ve SUV’ları gözden geçiriyor. 75 yılı aşkın otomotiv deneyimiyle editörlerimiz, yazarlarımız ve analistlerimiz çok çeşitli yeni ve ikinci el otomobilleri kullanıyor ve deneyimliyor.  Automobile Magazine Türkiye Okurlarımız için,  E-dergi ve haber sitemizde bu deneyimli editör kadrosuna, yazılarına ve yorumlarına yer veriyoruz.

Hangisi Daha İyi: BMW 3 Serisi ve Audi A4?

Audi A4 ve BMW 3 Serisi iki mükemmel lüks küçük arabalar aralarında ki seçim önceliklerine bağlıdır, Ruhlu sürücüler, muhtemelen duyarlı kullanım ve şevkli motorları için rutin olarak övgü kazanan BMW’nin performansını tercih edeceklerdir. Audi, değer ve iç mekan olanaklarının listenizde yer alması durumunda daha iyi bir seçimdir. Standart olarak deri koltuklar da dahil olmak üzere daha fazla donanımla birlikte gelir ve olağanüstü güvenlik ve eğlence teknolojisi sunar.

Hangisi Daha İyi: BMW 3 Serisi ve Mercedes-Benz C-Serisi?

Cömert bir lüks arabaya binmek bir rüya gibi gerçek geliyorsa, Mercedes-Benz C-Class’a bir göz atmak isteyeceksiniz . Zarif iç mekanının ayırt edici özellikleri arasında gerçek ahşap kaplamalar, peluş ön koltuklar ve birçok yüksek teknoloji standardı güvenlik özelliği bulunur. 330i, atletik performans söz konusu olduğunda C300’ü kazanıyor, ancak 503 beygir gücündeki AMG C 63 S ile yüksek performanslı sürümler söz konusu olduğunda Mercedes liderlik yapıyor. Mercedes ayrıca sedan, konvertibl ve C-Serisi için iki kapılı coupe gövde stillerini barındırıyor. Müşteriler, kişiliklerine en uygun olanı görmek için hem Mercedes hem de BMW’ye bakmak zorundalar.

3 Serisi İç Mekan

3 Serisi Koltuk Sayısı Kaç Kişi?

2020 3 Serisi yalnızca dört kapılı, beş kişilik sedan olarak sunulmaktadır. Ön koltuklarda destekleyici minderler ve hoş bir dizi güç ayarı bulunur ve arka koltuklar uzun boylu gezginler için yeterli bacak mesafesi sunar. Tüm modeller BMW’nin Sensatec sentetik deri döşemesiyle standart olarak gelir. Daha havalı bir kabin için Vernasca deri koltuklar, kontrast dikişler veya ön ve arkada ısıtmalı koltuklar için ekstra donanım siparişi verebilirsiniz.

3 Serisinin arka koltuğunda iki komple LATCH bağlantı seti bulunur.

3 Serisi kabin içindeki malzemelerin çoğu yüksek kalitede ve iç tasarım yakışıklı. Bu kabin, bazı rakipleri kadar zengin değil. Birkaç düşük dereceli ürün mevcuttur ve bazıları tasarımın çok minimalist olduğunu da düşünebilir.

3 Serisi Bagaj Alanı

3 Serisi sedanın geniş bir arka bagajı var. Bu, sınıf rakiplerinden çoğundan daha büyüktür ve Audi A4 veya Mercedes-Benz C-Serisi sedanlara kıyasla ekstra bir veya iki bavul fazladan taşıyabilir. Katlanabilir arka koltukları standarttır ve elektrikli bagaj kapağı veya ahizesiz bagaj kapağı isteğe bağlıdır.

3 Serisi Bilgi ve Eğlence Sistemi, Bluetooth ve Navigasyon

2020 3 Serisi, bugüne kadar ki en iyi iDrive bilgi-eğlence arayüzü ile geliyor, ancak sistemde hala birkaç hata var. Artı tarafta, keskin grafikler, özelleştirilebilir bir ana ekran ve bazı ayarları otomatikleştirmek için alışkanlıklarınızı öğrenen mevcut bir dijital asistan var. Örneğin, dışarısı soğukken koltukları ısıtmak isterseniz, isteğe bağlı Akıllı Kişisel Asistan (kısaca IPA), sıcaklık düştüğünde ısıtmalı koltuklarınızı otomatik olarak açacaktır.

Ses komutları, isteğe bağlı hareket denetimleri gibi, aç veya kapat şeklindedir. Mevcut diğer yükseltmeler arasında 10.25 inç ekranlı gelişmiş bir arayüz, 16 hoparlörlü Harman Kardon surround ses sistemi ve abonelik hizmeti olarak Apple CarPlay yer alıyor.

3 Serisi Performans

3 Serisi Motor: İki Sportif Seçenek

BMW, 2020 için 3 Serisi için iki turboşarjlı motor sunuyor. 330i, 255 beygir gücünde dört silindirli, bu spor sedanın 5.6 saniyede sıfırdan saatte 100 km hıza çıkmasını sağlıyor. Canlı ve iyi huylu, fark edilebilir bir gecikme veya ağırlık hissi yok. Daha fazlasını karşılayabilecek hızlı sürücüler M340i xDrive’ı isteyecektir. 382 beygir gücündeki altı silindirli motoru, otomobilin sıfırdan 100 km hıza kadar olan süresini 4.1 saniyeye çıkarıyor (arkadan çekişli model bu başarıyı hala etkileyici 4.4 saniyede gerçekleştiriyor). Her iki motoru da tamamlayan yumuşak ve hızlı tepki veren sekiz ileri otomatik şanzımanı.

3 Serisi, uygun bir spor sedanının olması gerektiği gibi davranır. Dengeli ve hızlı tepki veren direksiyon sistemi var ve süspansiyon sistemi, kendinizi rahatsız hissetmeyecek kadar vücut hareketlerini kontrol altında tutar. Performansı çevirmek isteyenler spor ayarlı frenler, gelişmiş direksiyon ve yükseltilmiş süspansiyon sistemleri gibi seçenekleri göz önünde bulundurmalıdır. Tüm modeller standart olarak arkadan çekişli olarak gelir ve xDrive (BMW’nin dört tekerlekten çekiş) satın alırken ekleyebilirsiniz.

3 Serisi Güvenilirlik

BMW 3 Serisi Güvenilir mi?

2020 BMW 3 Serisi, JD Power’dan beşte 3,5 ortalamanın biraz üzerinde tahmin edilen güvenilirlik derecesine sahiptir.

3 Serisi Çarpışma Test Sonuçları

Çarpışma testi dereceleri, Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nün veya Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nin 2020 BMW 3 Serisi’nde henüz mevcut değildir. Neredeyse aynı olan 2019 sedan, IIHS tarafından En İyi Güvenlik Seçimi + seçildi. Kuruluşun en yüksek güvenlik tanımı budur.

3 Serisi’ne 2020 için sağlıklı bir dizi gelişmiş özellik eklendi. Bir arka görüş kamerası ve yağmur algılayan ön cam sileceklerine ek olarak, bu spor sedan şimdi ileri çarpışma uyarısı, yaya izleme, otomatik acil frenleme, kör nokta ile birlikte geliyor izleme, adaptif farlar ve ön ve arka park sensörleri.

Mevcut güvenlik özellikleri arasında, dur ve kalk özelliğine sahip adaptif cruise control, bir baş üstü gösterge ekranı, adaptif LED farlar, otomatik uzun farlar, aktif paralel ve dikey park yardımı, çevre görüşlü park kamera sistemi ve şeritten çıkış uyarısı bulunur.

330i, 255 beygir gücünde turboşarjlı dört silindirli motor, sekiz ileri otomatik şanzıman ve 18 inç alaşım jantlarla geliyor.

Yazı: Özgür SUNAY 
Fotoğraf: COLIN AYLESWORTH - USA