“Hiç kimse işten çıkarılmayacak. Gerekirse kendi maaşımdan vazgeçerim.”

Hiç kimse işten çıkarılmayacak. Gerekirse kendi maaşımdan vazgeçerim.”

LIQUI MOLY Genel Müdürü Ernst Prost, tüm dünyadaki ekiplerine ve müşterilerine destek oluyor

Mart 2020 – Küresel Korona salgınından dolayı dünya ekonomisi uçurumun kenarına geldi ve geleceğimiz her zamankinden daha belirsiz. Bu gerçeğin farkında olan Alman motor yağı ve katkısı uzmanı LIQUI MOLY, net bir tavır aldı. Genel Müdür Ernst Prost, çalışanlarına, “Hiç kimse işten çıkartılmayacak. Bıçak kemiğe dayanırsa kendi maaşımdan vazgeçerim,” diye söz verdi. 

Ernst Prost hafta başında, LIQUI MOLY çalışanlarına, 1000 Euro’luk prim ödemesi duyurusuyla hoş bir sürpriz yapmıştı. “Motivasyon ve güvence göstergesi olarak; çünkü onlar krizde bocalayacaktır.”

Şimdi de bunu, istihdam garantisi izledi: “Korku ve kaygı içindeyken, büyük işler başarmayı bırakın, yaşamak bile zordur. O yüzden sizlere, hiçbir şekilde mali kayıplar yaşamak zorunda kalmayacağınız konusunda söz verdim. Hiç kimse işten çıkarılmayacak!” Bu, bütün çalışanlar için geçerli. İster Almanya’da ister İspanya, Portekiz, İtalya, Fransa, Güney Afrika ve ABD’deki bağlı şirketlerde olsun. Buna Danimarka, İngiltere, Belçika ve Hollanda, Tayland, Çin, Japonya ve Hindistan da dâhil. “Küresel olan, sadece yaptığımız iş değil sorumluluğumuz da. Her yerdeki çalışma arkadaşlarımızın ailelerini geçindirebilmesi gerekiyor.”

Genel Müdür’ün en büyük önceliği, çalışanlarının ve ailelerinin sağlığını korumak. Ernst Prost, “Diğer taraftan da mümkün olduğu sürece şirketi ayakta tutmaya çalışacağız. Zorlu ama gerekli bir ikilem,” diyor. Bunun koşulu, gerek üretim gerekse dağıtım zincirinin aksamadan işlemesi. “Bunu sağlayabildiğimiz sürece üretimi ayakta tutarız.”

Genel Müdür ayrıca, ücret ve maaşların kesintisiz ve zamanında ödenebilmesine de çok önem veriyor. Tam da Koronavirüs’e karşı koruyucu önlemler yüzünden siparişlerde ciddi şekilde gerileme, dolayısıyla gelirlerde düşme görüldüğü sırada. LIQUI MOLY’nin bu yıl, sosyal sigorta primleri dâhil olmak üzere yaklaşık 57 milyon Euro maaş ödemesi gerekiyor. Ernst Prost, “Bunlar, günlerdir gece gündüz kafamızı meşgul eden görevler,” diyor. İşler sarpa sararsa daha da ileri gideceğini belirtiyor: “Durum bunu gerektirirse, kendi maaşımdan vazgeçerim. Ekibin kaptana güvenebilmesi için, herkes diyet öderken onun örnek olması gerekir.”

Genel Müdür sadece iş ortaklarına karşı değil, tüm dünyadaki çalışanlarına karşı da sorumluluğu üstleniyor. “Yardımcı olabileceğimiz durumlarda bundan kaçınmayacağız. Bana şahsen ulaşan SOS çağrıları da oldu, örneğin Meksika’dan. Bu ülkeyi sadece yeni virüs kırıp geçirmekle kalmıyor, enflasyon ve şiddet de insanların hayatını tehdit ediyor.” Müşterilerin faaliyetlerinin temeli olan malları partnerlerimize ulaştırmak için elimizden gelen her şeyi yaparız. Çoğu ülkenin ekonomik gücü ve devlet yardım programları Almanya’dakiyle kıyaslanabilecek gibi olmadığından, Ernst Prost, diğer ülkelerdeki durumun daha da tehlikeli olduğunu düşünüyor. İtalya’ya bakıldığında bir felaket manzarası hakim. “Zaten zayıf durumdaki bazı ülkeler şimdiden yerlerde sürünmeye başladı. Olabildiğince uzun süre dik duracağız.”