Automechanika Istanbul Fuarında Corona Virüsü Dikkati…!

Türkiye ekonomisinin ihracat şampiyonu Türkiye’nin otomotiv üreticileri, uluslararası işbirliklerini yeni bir boyuta taşımaya hazırlanıyor. İhracatta yeni pazar arayışına hız veren sektör, hedef pazarlarla AutomechanikaIstanbul fuarında bir araya gelecek. Alanında dünyanın 3. Büyükfuarı olan Automechanika Istanbul, Türkiye’nin üreticileri Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin yanı sıra stratejik öneme sahip ülkelerle bir araya getirecek. 2-5 Nisan 2020 tarihleri arasında TÜYAP’ta düzenlenecek…

Her yıl ülkemizde düzenlenen bu fuar otomotiv sektörü adına büyük önem taşıyor. Fakat fuara katılan yüzde 80 firma Çin, Hindistan ağırlıklı olmak üzere Asya Ülkelerinden oluşmakta.

Peki, 02 – 05 Nisan arasında gerçekleşmesi planlanan bu fuarda katılımcı olan firmalar arasında ya da Ülkemize akın edecek olan özellikle İstanbul’a gelen Asya pazarı ağırlık ziyaretçilerin sağlık kontrolleri sadece hava limanlarından geçerken tarama usulu mü yapılarak ülkemize girişleri sağlanacak?

Peki, virüsün kuluçka devri 14 gün. Corona virüsüne yakalanmış ve henüz örnek olarak 7. gününde 3. gününde olan bir taşıyıcı kişi ülkemize girip kalabalık fuar alanında bu virüsü herkese bulaştırması daha kolay olmayacak mıdır?

Peki, devlet bakanı açıklamasına göre Çin’e yapılacak olan seferler sadece bu ay sonuna kadar iptal edildi. Bu şu demek oluyor; Mart ayında seferler tekrardan başlayacaktır.

Buna göre, seferler iptal olmaz ise, Nisan ayında ise fuara katılım ve doluluk yüzde 100 olacak gibi.

Virüs, Çin ana karası dışında Hong Kong ve Makao özel idari bölgeleriyle Tayvan’da görülürken; bölgede Tayland, Güney Kore, Japonya, Singapur, Vietnam, Malezya, Sri Lanka, Kamboçya, Nepal, Hindistan ve Filipinler, ülkelerinde virüsü taşıyanların bulunduğunu doğruladı. Yeni tip corona virüs, çoğunlukla Çin’den giden kişiler yoluyla Fransa, İtalya, İngiltere, Almanya, İsveç, İspanya, Finlandiya, Rusya, Kanada, ABD, Avustralya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) de sıçradı.  NTV sitesi haberine göre: 01.02.2020 – 16:30 https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/corona-virusu-sarstan-daha-hizli-yayiliyor-virusun-goruldugu-ulke-25i-gecti,_yMcgqGSNke7m22oKKFyeA/rbc98Tg4PUu2_MeuCBOTYg 

Yani sadece Asya değil, Avrupa’ya da sıçramış olan bu hastalık sahibi kişilerin ülkemize girmesi ve virüsü yaymaları bu tarz fuarlar kapsamında daha kolay değil mi? diye aklımıza binlerce soru ve şüphe gelip doğmaktadır.

Yapılan habere göre:

“İstanbul kıtalar arası otomotiv sektörünün merkez üssü olacak”

AutomechanikaIstanbul’a uluslararası katılımın yarı yarıya olduğu belirten Hannover Fairs Türkiye Genel Müdürü Alexander Kühnel ve Messe Frankfurt IstanbulYönetici Ortağı Tayfun Yardım, fuarın bu yönüyle Türkiye’nin en önemli uluslararası etkinliği olma özelliği taşıdığını belirterek şunları söylediler:

2019 yılındaAlmanya’dan Çin’e kadar birçok pavilyonu Türkiye’ deki üreticilerle fuar kapsamında bir araya getirerek önemli başarılara imza attık. Gelecek yıl katılımcı ülke ve marka sayılarımızda daha büyük bir artış olacak.Brembo ve Peugeot fuar kapsamında ilk defa Türkiye’ye gelecek.  Şu ana kadar 48 farklı yabancı ülkeden ziyaretçi kaydı yapıldı.Automechanika Istanbul 2020’de 150’ye yakın ülkeden 1,500’eyakın markayı Türkiye’ deki üreticilerle buluşturmayı hedefliyoruz. Şimdiden Almanya, İspanyol, İtalyan, Kore, Çin, Hong Kong, Tayvan, gibi önemli ülkelerin katılımı kesinleşti. Almanya, İtalya, Çin, İspanya, Hong Kong, Tayvan, Kore ve Hindistan gibi pek çok ülkeyi pavilyon düzeyinde ağırlayacağız. Automechanika İstanbul ileTürkiye ekonomisinin parlayan yıldızı otomotiv sektöründeki yerli teknolojileri dünyaya tanıtma ve ihracata yönelik yeni işbirlikleri geliştirme noktasında önemli fırsatlar sunacağız.” dendi.

Yorum size ait.

Bizde ülkemize bu tarz fuar kapsamında döviz girmesini ekonominin canlanmasını otomotiv sektöründe var olan bir yayın olarak elbette isteriz. “Automechanika Istanbul” fuarına gelinceye kadar şu anda ülkemizde her ay fuarlar oluyor.

Bunlara da dikkat etmek gerekli olduğuna karar vermek sureti ile sizleri okurlarımızı, bilinçlendirmek isteriz.