Cironun yüzde10’u Ar-Ge yatırımlarına ayrılıyor…

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 7’nci Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödül Töreni’nde AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye, Ar-Ge istihdamında ödüle layık görüldü.

 AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye, İstanbul’daki iki Ar-Ge merkezinde yaptığı istihdam yatırımlarıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 7’nci Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Töreni’nde 76 ila 250 Ar-Ge Personel İstihdamı kategorisinde ödülün sahibi oldu. AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram, ödülü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan aldı. Ödüle layık görülmekten duyduğu mutluluğu dile getiren İmpram, 2020’de de önemli yatırımları hayata geçirmeye hazırlandıklarını söyledi.

Cironun %10’u Ar-Ge yatırımlarına ayrılıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ödüle layık görülmenin değerli bir anlam ifade ettiğini dile getiren Serkan İmpram, Ar-Ge ve istihdam yatırımlarını Türkiye’de sürdürmeye devam edeceklerini belirterek, “7’nci Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Töreni’nde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın elinden aldığımız bu ödül yaptığımız çalışmaların takdiri açısından oldukça mutluluk verici. AVL, otomotiv ve güç aktarma sistemleri mühendisliği konusunda açık ara dünya lideri konumunda olan ve yıllık cirosunun %10’unu Ar-Ge ve inovasyona yatıran bir Ar-Ge ve mühendislik şirketidir. Bizde, AVL Türkiye olarak İstanbul’daki iki Ar-Ge merkezimizle, global yapımıza benzer bir stratejide yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Bugün kendi bünyemizde istihdam ettiğimiz 250 kişilik mühendis ekibimizle tüm dünyaya projeler yapıyoruz. Bu projelerin önemli bir kısmı prototip seviyede değil ve seri üretime yöneliktir ve çıktıları dünya piyasalarında satılmakta olan araçlarda yer almaktadır. Yapacağımız yeni yatırımlarla da İstanbul’da şirketimizi ileri teknolojilerde global bir mühendislik üssü haline getirilmeyi hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

 “Mühendislik ihracatı gerçekleştiriyoruz”

Ar-Ge ve istihdam yatırımlarıyla mühendislik ihracatı gerçekleştirmeyi başardıklarını söyleyen İmpram, sözlerine şöyle devam etti: “Mühendislik ihracatı bir bilgi birikimini, tecrübeyi ve sektörün ihtiyaç duyduğu, özellikle de geleceğin teknolojilerini geliştirebilecek şekilde yetiştirilmiş olan mühendisleri kapsıyor. AVL Türkiye olarak biz bu konuda yaklaşık 11 yıldır hız kesmeden ciddi yatırımlar yapıyoruz.Özellikle Ar-Ge ve insan kaynağı alanındaki yatırımlarda başarılı sonuçlar aldık. 250 kişilik bir mühendislik kadromuzla önemli işlere imza atarken mühendislik ihracatında da büyük ülkelerle yarışır hale geldik. Toplam ciromuz içindeki ileri mühendislik ihracatımızın oranının %80’in üzerinde olduğunu söyleyebilirim. 2019 itibari ile AVL Türkiye’nin gerçekleştirdiği toplam mühendislik ihracatını da yıl sonuna kadar 35 Milyon Euro’ya yaklaştırmayı hedefliyoruz.”