TEST: 2019 BMW X2 İnceleme…BMW X2 İyi Bir SUV mu?

BMW’de İki lüks alt kompleks SUV kademesi vardır. 2019 model X2, ikinci grubun bir parçası olarak önümüze çıkıyor. 2019 model BMW X2 size bir yardımcı araç için iyi bir performansa sahip, ancak bazı rakipleri ise sürüşü daha eğlenceli halde kılabilir. 

Diğer rakipleri ise daha fazla yolcu ve bagaj alanı olan daha güzel iç mekanlar sunuyor veya daha birçok özelliğe sahipler. Sonuçta, X2 sadece tam bir SUV. 

X2 yeni ve heyecan verici ancak bu segmentteki en üst düzey rakipler yerine onu satın almak için çok az neden var. Bu BMW’nin temel fiyatı sınıf için ortalamanın üzerinde olduğundan, rakiplerine oranla da cazip değildir.

BMW X2, 2018 model yılı için yepyeni bir araç olarak giriş yaptı. Yeni bir M35i bodykit tanıtılması 2019 için büyük bir değişiklik oldu. Tam teşekküllü bir M versiyonu olmasa da, performansa dayalı bu değişken X2’den daha fazlasını isteyenler için çekici olacaktır.

X2 M35i, aracın ana motorunun 302 beygir gücünde bir versiyonunun yanı sıra M Sport egzoz ve diferansiyel ve M Sport direksiyon, süspansiyon ve frenler gibi diğer performans özelliklerine de sahip. Aynı zamanda daha sportif dış tasarıma ve temel model üzerine yükseltilmiş bir gövde kitine de sahip.

2019 X2’nin sizin için doğru yeni otomobil olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak için yakıt tasarrufu tahminleri ve iç ölçüler gibi zor verilerle birlikte 2019 BMW X2 incelemesini analiz ettik. Bu 2019 BMW X2 incelemesi, 2018’den 2019’a kadar olan model yıllarını kapsayan bu nesildeki tüm model yılları için uygulanabilir bir araştırmayı içermektedir.

Volvo XC40 en yakın rakibi.  Volvo, bu SUV’a, X2’de olanlar da dahil, şerit tutma asistanı ve Android Auto gibi bir ton standart sürücü yardımı ve bilgi-eğlence özelliği ile donattı. XC40, X2’den daha iyi ikinci sıra arka yolcu oturma iç mekan imkanı sunarken, sınıfın en güzel iç mekanlarından birine sahiptir.

Volvo, BMW’den daha düşük bir taban fiyatına sahip. X2’ye yalnızca birkaç seçenek veya donanım paketi ekleyerek fiyat eşiğini hızla geçebilirsiniz.

BMW X1 piyasadaki ilk lüks Subcompact SUV biri. X1, sınıftaki en fazla bagaj alanına ve X2’den daha geniş bir arka koltuğa sahip. 

Benzer modellerin yanı sıra, her iki modelde de benzer özellikler bulacaksınız. Aynı 228 beygir gücünde turboşarjlı motorla standart olarak geliyorlar, ancak X2’nin daha güçlü bir 302 beygir gücü seçeneği var.

X1 aynı zamanda X2’den daha düşük maliyetli ve daha iyi bir tahmin edilen güvenilirlik derecesine sahip.

2019 BMW X2 toplam beş kişi alıyor. Konaklama birimleri ön tarafta olup koltukların sürücüyü ve yolcuyu uzun sürüşlerde rahat tuttuğu bir yer. Kabin havadar ve standart sekiz yönlü elektrikli ayarlanabilir ön koltuklar, rahatlatıcı bir konum bulmayı kolaylaştırmakta. 

X2’de iki adet tam sıralı LATCH bağlantı seti ve orta koltuk için özel bir bağlantısı var. Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü, X2’nin LATCH sistemine kullanım kolaylığı açısından ikinci en yüksek Kabul Edilebilir derecesini verdi.

X2, bir BMW’den beklediğiniz uygun olarak kalite damgasını vuruyor. Neredeyse tüm malzemeler yüksek kalitededir ve iç tasarım ahşap ve metal gibi süslü kaplama parçalarından yararlanır. En belirgin birkaç sert plastik yüzey fark edebilir, ancak bunlar genel olarak hoş bir kabin alanını engellemiyor. 

BMW X2 611 litre bagaj depolama alanına sahiptir. Arka koltukların katlanması, 1418 litrep alana sahip oluyorsunuz. Bu sayıların ikisi de sınıf için oldukça iyi, ancak yine de segment liderlerinin yanında yetersiz olarak kalıyor.   Volvo XC40’da 1628 litre, sadece arkasında bagaj alanı var. 

2019 X2, BMW’nin iDrive bilgi-eğlence sistemi ile standart olarak geliyor. 6.5 inçlik bir dokunmatik ekranın yanı sıra orta konsolun yanında bulunan fiziksel bir topuzu var.

Apple CarPlay akıllı telefon entegrasyonu standart. Yurt dışında bu özellik 1 yıllık abonelik dahilinde paylaşılıyor. BMW yurt dışı araçları için sizden 1 yıl sonunda bu özellik için abonelik ücreti talep etmekte.

BMW iDrive’ı merkezi düğme üzerinden kullanmak, ilk öğrenme eğrisini geçtiğinizde yeterince kolaydır.Otomobillerde dokunmatik ekranları kullanmaya alışkınsanız, BMW’nin bu yeteneği bilgi-eğlence sistemlerine getirdiğini takdir edeceksiniz.

Yükseltmeler arasında 8,8 inç ekran, navigasyon, panoramik ay tavanı, yakınlık anahtarsız giriş, basma düğmeli başlatma, uydu radyo, kablosuz cihaz şarjı, Wi-Fi etkin nokta ve 12 hoparlörlü Harman Kardon surround ses stereo bulunur.

2019 BMW X2, 228 beygir gücü ve 258 nm tork üreten turboşarjlı dört silindirli bir motorla standart olarak geliyor.

Standart sekiz vitesli otomatik şanzımanı sorunsuz çalışıyor ve derhal anında tüm isteklere cevap veriyor.

2019 X2 M35i için yeni 302 beygir gücü 4,9 saniyede sıfırdan 100 km hıza çıkmasını sağlıyor.

2019 X2 şehirde 100 km de yakıt tüketimi 6.9 litre, Şehir dışı 100 km de 4.9 litre, ortalama da ise 5.6 litre 100 km de yakıt tüketiyor.

Dört tekerlekten çekişli modellerinde ise bu veriler, 100 km de 7.5 litreye kadar çıkıyor.

BMW X2 Güvenilir mi?

2019 BMW X2, tahmin edilen ortalama değerin bir miktar üstünde bir güvenilirliğe sahiptir.2019 BMW X2’nin motor seçenekleri ve sınıf için iyi yakıt ekonomisi var. Aynı zamanda konforlu bir sürüş ve hareketli sürüşe sahip olmasına rağmen direksiyon bazı eleştirmenler için yeterince duyarlı değildir. Çoğu eleştirmen, BMW X2’nin atletik tutuşa sahip olduğunu düşünüyor, ancak bazıları direksiyonun direksiyondan daha fazla geri bildirim alabileceğini söylüyor. X2, aynı zamanda çoğu yüzeyde konforlu bir sürüş sağlar. Önden çekişli standart olarak gelir ve dört tekerlekten çekiş isteğe bağlıdır. 

X2 Çarpışma Testi Sonuçları

Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü, 2019 BMW X2’ye altı bireysel çarpışma testinde en yüksek puanları verdi. SUV, önden çarpma önleme özelliklerinin etkinliği için gelişmiş ve farların öndeki yolu ne kadar iyi aydınlattığına dair Kabul Edilebilir puanı aldı. Tüm bu sonuçlara göre X2,  2019 IIHS En İyi Güvenlik Seçimi’ne seçilen araç oldu. 

X2 Güvenlik Özellikleri

2019 X2, ön ve arka park sensörlerine sahip bir arka görüş kamerası ile birlikte standart olarak geliyor. İsteğe bağlı sürücü asistanı özellikleri arasında bir baş üstü ekranı, aktif park asistanı, dur-kalk uyarlamalı cruise control, gündüz yaya algılama, hız sınırı işareti tanıma, otomatik uzun farlar, şerit kalkış uyarısı, ileri çarpışma uyarısı ve otomatik acil durum frenlemesi sayılabilir. 

Hepsinde turboşarjlı 2.0 litre dört silindirli motor ve sekiz ileri otomatik şanzıman bulunuyor. Standart X2 sDrive28i önden çekişli, xDrive28i ve M35i modelleri ise dört tekerlekten çekişlidir. Standart özellikler arasında deri döşeme, sekiz yönlü elektrikli ayarlanabilir ön spor koltuklar, deri kaplı direksiyon simidi, elektrikli bagaj kapısı, otomatik klima kontrolü, yağmur algılamalı ön cam silecekleri, ön ve arka park sensörleri ve bir arka görüş kamerası bulunur. Standart iDrive bilgi-eğlence sistemi 6.5 inçlik dokunmatik ekran, yedi hoparlörlü stereo, HD Radyo, Bluetooth, USB bağlantı noktası.

Seçenekler arasında panoramik cam tavanı, anahtarsız giriş, basma düğmeli başlatma, evrensel garaj kapısı açacağı, otomatik kararan dikiz aynası, elektrikli katlanır yan aynalar, uydu radyo, navigasyon, 8,8 inç bilgi eğlence ekranı, kablosuz cihaz şarjı, Wi-Fi hot spot ve 12 hoparlörlü Harman Kardon surround ses stereo sistemi. Adaptif cruise control sistemi, ileri çarpışma uyarısı, otomatik acil fren, otomatik park asistanı ve baş üstü gösterge ekranı da dahil olmak üzere çeşitli gelişmiş güvenlik özellikleri de vardır.

İDrive arayüzünün alışması biraz zaman alabilir.