Test Sürüşü: 2019 Yeni Nissan Qashqai 1.5 litre Dizel Otomatik…

Test Sürüşü – Fotoğraf: Özgür Sunay
Yeni Nissan SUV modeli NISSAN QASHQAI, 1.5 litre dCi dizel motorları, sürüş keyfini artıran yeni otomatik şanzıman seçeneği ve Apple CarPlay ile Anroid Auto entegrasyon teknolojisine sahip yenilenen multimedya sistemi ile artık daha güçlü.

Yeni QASHQAI, Haziran ayından itibaren NISSAN Yetkili Satıcıları’nda SUV satışa sunuldu. 

Test sürüşünü İstanbul, Marmaris, Datça, Balıkesir, Altınoluk gibi kısa sürede bir çok Ege bölgesini dolaşarak şehrini dolaşarak farklı yollarda performansını test ederek gerçekleştirdim.

QASHQAI artık 115 beygir gücüne sahip 1.5 dCi versiyonlarında Çift Kavramalı Şanzıman (DTC) seçeneğine de sahip. Bu seçenek ile zaten Dünya’nın ve Türkiye’nin en çok satan Suv modeli Qashqai oldukça performanslı ve oldukça da yakıt ekonomisini en alt minimum seviyelerinde tutmayı başardı.

Özellikle Marmaris ve Datça virajlı dar yol çalışmalarınında olduğu çakıllı etaplarda dağ yollarında klima full açıkken sport modda kullandığımda araç bana mısın demedi… Performanstan 1.5 dizel motora göre oldukça verim sağlarken, yakıtımın oldukça verimli şekilde kullandım. Yakıt ibresinin gözünüze takılarak kolay kolay aşağılara düşmemesi bence güzel ve artı olmuş.

Ayrıca, aracın üzerinde yer alan Nissan Qashqai alaşımlı jantları bence her anlamda çok iyi mükemmel bir uyum içinde ve Michelin marka standart yol ince tabanlı asfalt lastikleri hem ekonomik kullanıma uyarlanmış hemde yol tutuş açısından mükemmel bir partnerimdi.

Bu bakımdan yeni renk gri metalik bence Nissan Qashqai’de olması gereken ve çok yakışan aracı gösteren ve elit bir hava katarak ağırlık vermesi iyi olmuş. Ben beğendim. Bu renkte Qashqai yeni versiyonda özellikle arka camların standart olarak siyah oluşu gerçekten araca çok yakışmış. Özellikle üst cam tavanın arka yolculara kadar tam olarak açılması da yolcular açısından son derece önemli ferahlık veren bir unsur idi.

Müzik sistemi yeni Qashqai’de o kadar iyi ki yeni multimedya dokunmatik ekranı ile bence çok iyi bir sistem olmuş. Müzik kalitesi oldukça iyi. Android, İphone ve diğer bağlantıları ile kolayca müzik açabilirsiniz.

Yeni Qashqai’de bir diğer dikkat çeken aracın aynalarında bulunan sarı yanan ikaz lambası özellikle kör nokta ve sizi sollayanları işaret eden bu ışık bence çok iyi sorunsuz. 360 derece kamera sistemi zaten çok iyi park halinde geri görüş kamerası ile beraber size çok yardımı bulunuyor.

Bence koltukların kalitesi çok iyi. Ayarlanması çok iyi. Burada tek bir handikap var. O da özellikle sürücü koltuğunda baldır kısmı biraz aşağı eğik gibi burada bir yukarı kaldırma desteği biraz dahi olsa idi çok iyi olacaktı. Bu ileride bir şekilde düzelir diye umuyorum.

Yine Sportif direksiyon tarzı bence mükemmel, Qashqai’de direksiyon hakimiyeti tutuşu çok iyi. Fakat burada özellikle dizel motorda elden kontrol edebileceğimiz, F1 direksiyon vites kulakçıklarını bu modelde kullanmaya nedense ilk defa çok ihtiyaç duydum.

Bagaj bence bavul alımı için yeterli idi.

Şimdi bu yeni dizel motor cruise control sisteminde ufak tefek bazı hatalar ile karşılaştım. Önceki neslinde özellikle benzinli modelinde Qashqai’de çok iyi çalışan cruise control hız sistemi bu yeni dizel motorda uzun yolda özellikle ani hız düşürmelere ve hızlanmaların da eskisi kadar iyi çalışmadı. Bunun nedeni yeni dizel motor ile cruise control yazılımı arasında bir uyumsuzluktan kaynaklı olabilir.

Yani çok iyi çalışan cruise control sistemi neden ise bazen aklının karıştığı zamanlar oldu, Gereğinden fazla tepkiler veriyor olması ya da geç cevap verdiği zamanlar olması bakımından bir uyumsuzluk bu yeni motor ile söz konusu. Bunu yazmak istedim. Nissan mühendislerinin bu konuya bir el atması gerekiyor. Acilen. Nissan’da çok beğendiğim bir sistem çünkü. Bu yeni versiyonlarda yazılım ile düzelebileceğini umuyorum.

 

Genel olarak araçtan çok memnun kaldım. Uzun süre sürekli olarak yol aldım. Her yol şartında aracı test ettim. Bu anlamda araç çok başarılı idi. Oldukça ekonomik. Bir Suv araca göre çok az yakması ve yüksek devirlerde olan performansı bu araca yakışmış. 1.3 litre benzinli ve yüksek beygirli yeni motora sahip modelini ise daha çok merak ediyorum…