Lahey kentinden yola çıkarak 3 bin km yol kat etti…

Özel Haber – Fotoğraflar: Umut Özgür Sunay…

Klasik otomobiller Rahmi M. Koç Müzesi’ne bayram ziyaretine geldi. 1908-1921 yılları arasına ait Rolls-Royce, Talbot, Lancia, Theta, Sunbeam ve Oldsmobile gibi 27 farklı klasik otomobil, Hollanda’nın Lahey kentinden yola  çıkarak 3 bin km yol kat etti. Bu sıra dışı yolculuğun son durağı ise Rahmi M. Koç Müzesi oldu.

Aralarında Birinci Dünya Savaşı öncesi üretilen ve bir döneme damgasını vuran klasik otomobillerin bulunduğu ‘The Veteran Car Club of Great Britain’ Hollanda’nın Lahey şehrinden başlayarak toplam 3 bin km yol aldı ve turlarını İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi’nde tamamladı.

“Lahey’den İstanbul’a Doğu Ekspresi Veteran Otomobil Turu”na Rolls-Royce, Talbot, Lancia, Theta, Sunbeam ve Oldsmobile gibi modellerin yer aldığı toplam 27 klasik otomobil katıldı.

25 yıldır klasiklerin ev sahibi

Rahmi M. Koç Müzesi, 25 yıldır aralarında yerli üretim araçların da bulunduğu 90’ın üzerinde klasik otomobile ev sahipliği yapıyor.

Koleksiyonun öne çıkan objelerinden Malden Buharlı, ABD’nin Massachusetts eyaletinde üretilen, yıllar içinde dönem filmleri ve dizilerine konu edilen, ilk otomobil tasarımlarının da at arabalarından ne ölçüde etkilendiğini ortaya koyan efsanevi bir araç.

Diğer önemli bir koleksiyon parçası olan Ford Model T’nin ise dört farklı versiyonu Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergileniyor. Bunlar, 1908 model iki kişilik bir ‘pick up’, 1918 model bir ‘roadster’, yine 1918’e ait bir ‘tourer’ ve son olarak 1926 model bir TT otobüs. 1908’de yollara çıkan Ford Model T, 1927’ye kadar 15 milyon adet üretildi.

Rahmi M. Koç Müzesi, bayram tatilinin son gününde tüm bu eşsiz klasikleri bir arada görmek için klasik otomobil tutkunlarını müzeye bekliyor.