Total CEO’su Anadarko’nun Afrika enerji varlıklarına nasıl değindi?

Yönetim Kurulu Başkanı ve Toplam İcra Kurulu Başkanı Patrick Pouyanne,

ABD’nin ana şirketi olan Anadarko’nun Afrika varlıklarını satın almaya karar verdiğinde, Fransız enerji ana şirketinin en büyük kazanımını neredeyse yirmi yılda sıraya koymak için birkaç gün önce Total’in CEO’su ve küçük bir danışman grubunu aldı.

Patrick Pouyanne, Occidental Corp’un Nisan ayında Chevron’un Anadarko’ya verdiği 33 milyar $ ‘lık teklifini, Anadarko’nun bazı faaliyetlerini 15 milyar dolara satmayı da içeren finansmanı da içeren bir teklifle iletti.

Fransız CEO’nun müzakerelerde esnek kalmasını, hızlı bir şekilde karar vermesini ve 8,8 milyar dolar tutarındaki bağlayıcı anlaşmanın açıklanmasına kadar hiçbir sızıntının olmamasını sağladığını söyledi.

2014 yılında Fransız enerji sektörünün yönetiminde yer alan 55 yaşındaki CEO ve Total başkanı için bir marka haline geldi. Bir analistin “fırsatçı” olarak adlandırdığı stratejisi, Total’in büyüme görünümünü hızla yükseltti. Total, Pouyanne liderliğinde son beş yılda yaklaşık 20 milyar dolarlık bir satın alma gerçekleştirdi.

Ancak alım çılgınlığı borcu arttırdı ve hisselerini Royal Dutch Shell ve BP gibi rakipsiz kaldı.

Pouyanne’nin, Fransız firmasının yaklaşık 20 yıl önce Elf’i devralmasından bu yana elde ettiği en büyük devralım olan Anadarko’nun varlıklarını satın alma hareketi, Total’in hisseleri 203 yılına kadar Total’in üretimine yüzde 5 ekleyecek.