Alman otomobil tedarikçileri ticaret anlaşmazlığı konusunda endişeli

BERLİN / HAMBURG – Alman otomotiv tedarikçileri Continental ve Bosch, ABD ile Çin arasında giderek artan bir ticari anlaşmazlığın halihazırda zayıf araba talebini bir araya getirme tehdidinde bulunduğundan, küresel otomobil pazarının hızlı bir şekilde iyileşmesini beklemiyor.

Otomobil üreticileri ve tedarikçileri, Nisan ayındaki art arda dokuz ay boyunca satışların yavaşladığını gören dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’de, özellikle Çin’in araç talebinde bir düşüşle boğuşmakta.

Continental, Perşembe günü yaptığı açıklamada, bu yılın ikinci yarısına kadar pazarın yükseliş beklemeyeceğini belirtti. Ancak Bosch, bu yıl satışların durmasını beklediğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in “anlaşmayı bozduğunu” söyleyerek ve yeni tarifeler uygulamamaya söz vermeyeceğini söyleyerek iki günlük ticari görüşmeler için Washington’un Çin Başbakanı Liu He’nin ziyaretinden önce hisselerini toplaması sonrasında işler daha da zora girdi.

Mali İşler Direktörü Wolfgang Schaefer, ABD-Çin ticaret müzakerelerini çevreleyen belirsizlik nedeniyle öngörülerde bulunmanın zor olduğunu belirtti, ancak ikinci çeyrekte yalnızca “yana doğru bir gelişme” beklediğini söyledi.

Bosch, dünyanın en büyük otomotiv tedarikçisi, satışların bu yılın ilk üç ayında bir önceki yıla göre neredeyse aynı olduğunu belirtti.

Finans Genel Müdür Yardımcısı Stefan Asenkerschbaumer ise Bosch’un küresel ekonomideki krizle boğuşması ve ticari çatışmalardan ve Brexit’ten kaçması nedeniyle satışların 2019’da geçen yıldan “biraz daha iyi” olacağını belirtti.