Fiat Chrysler dizel emisyon yerleşimini onayladı

Bosch Fiat Chrysler, dizel yasal ücretlerinde 66 milyon dolar ödemeyi kabul etti

Cuma günü San Francisco’daki bir federal yargıç, hükümetin fazla emisyon salmalarına izin veren yasadışı bir yazılım bulunduğunu belirten yaklaşık 100.000 ABD’li Fiat Chrysler dizel aracı sahibine 307.5 milyon dolarlık bir sivil anlaşmayı onayladı.

Hakim Edward Chen tarafından onaylanan uzlaşmaya göre, yaklaşık 100.000 mal sahibi ve kiracı Ram 1500 ve Jeep Grand Cherokee 3.0 litre dizel araçların 2014-2016 model yıllarından itibaren bir yazılım geri dönüşümü tamamlaması için ödeme alacak.

ABD Adalet Bakanlığı’na, Kaliforniya eyaletine ve dizel sahiplerine medeni hukukun üzerinde yerleşti ve dizel emisyon testlerinde yanlış sonuçlara neden olan yasadışı bir yazılım kullandığını iddia etti. Suç soruşturması devam ediyor.

Chen ayrıca, Ocak ayında Fiat Chrysler ile California, Çevre Koruma Ajansı ve 50 devletin tümü ile yapılan anlaşmalar arasında açıklanan onay kararlarını da onayladı.

Anlaşmaya göre Fiat Chrysler, çeşitli girişimlerin statüsünde bağımsız bir denetçi görevlendirmeyi kabul etti. Fiat Chrysler, Cuma günü girişimlerin dörtte üçünü başlattığını ve üçte birinin zaten tamamlandığını söyledi.

Fiat Chrysler, çeşitli yerleşim yerlerinin toplam değerini 800 milyon dolar olarak tahmin ediyordu.

Fiat Chrysler araçları için emisyon kontrol yazılımı sağlayan Robert Bosch GmbH, dizel sahiplerinin taleplerini çözmek için 27.5 milyon dolar ödemeye karar verirken, Fiat Chrysler 307.5 milyon dolar tutarında 280 milyon dolar ödüyor.