Exxon Mobil, Küba’ya 280 milyon dolarlık dava açtı…

Exxon Mobil, Küba’ya kamulaştırılan mülk üzerindeki 280 milyon dolarlık dava açtı

Cuma günü Exxon Mobil Corp, ABD federal mahkemesinde Küba’nın devlete ait olan Küba-Petroleo ve CIMEX Corp’a, Fidel Castro’nun devrimi sonrasında ele geçirilen bir rafineri, benzin istasyonu ve diğer varlıklar üzerinde 280 milyon dolar arayan dava açtı.

Trump yönetimi, Venezuela ve Küba’ya baskı yapıyor. Önceki başkanlar, 1959 Küba Devrimi’nden sonra mülkleri kamulaştırılmış birinin, önceki varlıklarından kâr elde eden herhangi bir şahıs veya şirketi dava etmesine izin veren eylemin sağlanmasından feragat etmişti.

Exxon Mobil, Küba’ya kamulaştırılan mülk üzerindeki 280 milyon dolarlık dava açtı

Perşembe günü iki Kübalı Amerikalı, kendilerine ait olan aile üyelerinden kamulaştırılan Küba limanlarını kullanmak için seyir operatörü Carnival Corp’a dava açtı.

Exxon Mobil, Küba’daki sanıkları, ABD Bölge Mahkemesinde bulunan Columbia Bölge Mahkemesi’nde yapılan şikayete göre, “Davacı’nın el koyduğu mülkte yasadışı kaçakçılığın, 1996 tarihli Küba Özgürlük ve Demokratik Dayanışma Yasası” na aykırı olduğu iddiasıyla suçlanıyor.

CUPET tarafından işletilen Havana Körfezi’ndeki Standart Petrol rafinerisi, şirketin ABD ile monte edilen gerilimler olarak Sovyetler Birliği’nden petrol işlemeyi reddetmesinden sonra Castro ve sakallı devrimciler tarafından devralınan ilk ABD mülkü idi.