Exxon hissedarı iklim değişikliğine müdahale konusunda yöneticilere destek vermedi

Exxon Mobil Corp hissedarı Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD petrol binasının iklim değişikliğine karşı yetersiz tepki vermesi nedeniyle şirketin yıllık toplantısında tüm ExxonMobil yöneticilerinin yeniden seçilmelerine destek vereceklerini söyledi.

İngiltere Kilise Komisyon Üyeleri (CCE), İngiltere Kilisesi’nin bağış fonu ve devletin emeklilik fonunu yöneten New York Eyaleti Denetçisi Thomas DiNapoli de, diğer hissedarları bağımsız bir başkanın lehine oy kullanmaya çağırdı.

İki hissedarın bir dosyalamada ExxonMobil’in iklim değişikliğine verdiği yetersiz tepkilerin bağımsız bir başkanın bulunmaması nedeniyle yönetim kurulunun etkin bir şekilde çalışmadığını belirtti.

Exxon Mobil, yorum talebine hemen yanıt vermedi. DiNapoli sözcüsü Cuma günü derhal yorum yapmayı reddetti.

Dosyalama, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Nisan ayında daha önce Exxon Mobil’in yatırımcıların gelecek yıldan itibaren emisyon hedeflerini belirlemeleri için şirkete çağrı yapan bir hissedar başvurusunda oy kullanmasına izin vermesinin gerekmediğini söyledi.

Petrol şirketinden, “Paris iklim anlaşması tarafından oluşturulan sera gazı azaltma hedefleri ile uyumlu” emisyon hedefleri belirlemesini isteyen teklif ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından reddedildi.