Devlet yetkilileri, GM’nin Missouri tesisine 1 milyar dolar yatırım yaptığını düşünüyor

GM Ohio fabrikasında üretime son verdi
GM Ohio fabrikasında üretime son verdi

WASHINGTON – General Motors Co., Perşembe günü devlet yetkilileri, Missouri kamyonet ve minibüs inşa ettiği tesisinde 1 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı düşünüyor.

Missouri Valisi Mike Parson, St. Louis Post-Dispatch’e yaptığı açıklamada, GM’nin kapalı bir toplantıda fabrikaya yatırım yapma ve işçi ekleme planlarını belirttiğini söyledi.

Parson gazeteye verdiği demeçte, GM’in orta ölçekli Chevrolet Colorado ve GMC Canyon pikap kamyonları, Chevrolet Express Kargo minibüsü ve GMC Savana’yı inşa eden Wentzville tesisini genişletme projesini taahhüt etmeden önce GM’in yasama meclisinden onay alması gereken bir devlet teşvik paketi aradığını söyledi.

Devlet Senatörü Bob Önder bir Twitter gönderisinde plana övgüde bulundu. “@ GM’nin Wentzville Topluluğumuza 1 milyar dolarlık yatırım yapmayı düşündüğü için çok heyecanlıyım! Bu, bu harika şirket ile St. Charles County’deki büyük insanlar arasında on yıllarca sürecek bir ilişkiyi uzatacaktı ”dedi.

GM yatırımı onaylamayı reddetti, ancak yaptığı açıklamada “Missouri’deki devlet görevlilerinin bizimle devlet içindeki potansiyel fırsatlar üzerinde çalışmaya istekli olmaları” nı takdir ettiğini belirtti.

GM, Kanyon ve Colorado kasasını temel alan yeni bir orta boy şasi gövdesi SUV inşa edebilir. Otomotiv haberleri, 2016 yılında endüstri yetkililerinin GM’nin Fiat Chrysler’in Jeep markasıyla tamamlamayı planladığını düşündüğüne inandığını bildirdi.

GM, Mart ayında ABD tesislerine 1.7 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını ve banliyö Detroit’teki Orion montaj fabrikasında 300 milyon dolar da dahil olmak üzere 700 yeni işçi eklediğini söyledi. Geçen hafta yaptığı açıklamada, Bowling Green, Kentucky, montaj fabrikasında ikinci bir kayma ekleyeceğini ve Chevrolet Corvette’yi inşa ettiği 400 işçi ekleyeceğini duyurdu.