ABD güvenlik kuruluşları Florida’daki ölümcül Tesla kazasını soruşturuyor

WASHINGTON – Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) ve Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB), Cuma günü Florida’da Tesla marka otomobilin ölümcül kazasını araştırmak için ekipler gönderdiklerini söyledi.

Bu iki kurum aynı zamanda, Tesla’nın sürücü yardım sistemi Autopilot’un Mart 2018’de Kaliforniya’daki ölümcül bir kaza dahil olmak üzere sürücü yardım sistemi Autopilot’un kullanılmasını içeren birçok kazayı da ayrıca araştırıyor.

Amerika, Palm Beach İlçesi Şerif Dairesi tarafından yayınlanan Cuma günkü kaza ile ilgili  raporun, 50 yaşındaki Tesla Model 3 sahibini ölümüne sebeb olan Autopilot’un meşgul olup olmadığını göstermediği ve konunun araştırıldığı belirtildi.

Kaza raporunda, Tesla’nın bir traktör römorkuna çarptığını ve çatının, römorkun altından geçerken kesildiğini Sürücü olay yerinde ölü olarak bulunduğu ifade edilmekte.

Tesla, sürücülere ellerini Autopilot kullanırken her zaman ellerini direksiyonda tutmaları ve dikkat etmeleri gerektiğini tavsiye ediyor.

Daha önceki Tesla kazalarında gençlerin ölümüne sebep olan ölümcül kazalarda Tesla’nın o ain Autopilot ta olmadığı, bazı diğer kazalarda ise Autopilot devrede iken ölümcül Tesla kazaların yaşandığı Amerika’da halen daha araştırılmaktadır.