Ford Chicago’ya 1 milyar dolar yatırım yapıyor…

Ford Chicago’ya 1 milyar dolar yatırım yapıyor...

WASHINGTON – Ford Motor Co Perşembe günü yaptığı açıklamada, Chicago operasyonlarına 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptığını, 500 kişilik iş gücü ekleyerek yeni bir kaportacı ve boyahane inşa ettiğini ve son montaj alanında büyük değişiklikler yaptığını söyledi.

Ford’un yatırımı tamamı ile Suv ve pick-up araçları üzerine olacak. Ford Amerika’lılara büyük hacim motorlu Suv ve Pick-Up satmak istiyor. Şirketin ABD otomobil satışları geçen yıl% 18 düşerken, SUV satışları% 0.5 arttı.

ABD endüstrisi otomobil satışları % 13 düşerken, hafif kamyonlar % 8 artışla 10.9 milyona ulaştı ve araç satışları yaklaşık % 63 civarındaydı.

Ford, geçen yıl Focus, Fusion, Fiesta ve C-Max gibi otomobillerin Kuzey Amerika üretimine son verdiğini söyledi. Ford, 2018 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 2,4 milyon araç üretti.

Küresel operasyonların başkanı Joe Hinrichs, “Chicago’ya yaptığımız bu milyar dolarlık imalat yatırımı ve iyi ücretle çalışacak 500 yeni işe alım insan gücüde, Amerika’ya olan bağlılığımızı artırıyoruz” dedi.

Editör-Özgür Sunay