Avrasya Tüneli’nde yıl sonuna kadar zam yok açıklaması…

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali YıldırımAvrasya Tüneli‘nde geçiş ücretlerinin yıl sonuna kadar aynen devam edeceğini söyledi.

Yıldırım, A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, İDO Genel Müdürlüğü görevinde bulunduğunu hatırlatan Yıldırım, Türkiye’yi 75-80 kilometre hız yapabilen feribotlarla tanıştırdıklarını, İDO’nun dünyanın kendi sınıfındaki en büyük şirketi haline geldiğini belirtti.

“Denizi daha çok kullanacağız, İstanbul’un trafik sorununu bitireceğiz.” şeklindeki söyleme katılmadığını ve bunu gerçekçi bulmadığını dile getiren Yıldırım, “Yok böyle bir şey, kim derse desin. Niye? Çünkü Avrupa’dan Asya’ya, Asya’dan Avrupa’ya geçişlerin toplamı 1 milyon 600 bin. Yani hepsini denizle taşısanız toplam yolculuğun yüzde 10’u ediyor.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da Marmaray, Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile karşıya geçiş alternatiflerinin arttığını, deniz yoluyla günde yaklaşık 500, 550 bin yolcunun karşıya geçtiğini hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bunu ne kadar zorlarsanız, bir 50 bin daha artırırsınız. Daha fazla artıramazsınız. Çünkü oturduğunuz yerde, kesintisiz gitmek mi var, bir iskeleye geleceksiniz, oradan motora bineceksiniz, gideceksiniz, oradan inip başka bir araca bineceksiniz. Halbuki Marmaray’da biniyorsunuz, iniyorsunuz. Avrasya’da arabanızla gidiyorsunuz. Deniz ulaşımını iyi bir şey değil diye anlatmıyorum, gerçekçi olmamız gerektiğini söylüyorum. İstanbul’da denizin payı ancak yüzde 1, yüzde 2 daha artırılabilir, artan yolculuk talebine göre. Onun dışındakiler boş. Bazıları diyor ki, ‘Ben sahilin kuzeyinden Sarıyer’den Eminönü’ne, Üsküdar’a sefer koyacağım’. Koy kardeşim. Boğaz’da 10 mil sürat var. Boğaz’ın mesafesi minimum 16 mil, etti sana 1,5 saat. 8’de çıktım, 9,30’da geldim. Bir tane sefer yaptın. Ne olacak? Kaç kişi getireceksin? 300 kişi. Denize paralel taşımacılık iş görmez. Mesleğim bu, hayatımı bu işe verdim. Onun için çözüm toplu ulaşımda, toplu ulaşımda da raylı sistemde. Artı deniz, bununla ilgili de güzel entegrasyona yönelik projelerimiz var, onu da daha sonra anlatacağız.”

Binali Yıldırım, “18’inden sonra, belirli bir takvime göre biz projelerimizi açıklayacağız, İstanbul’a çok güzel müjdelerimiz var.” dedi.

Fiyat değişikliği açıklaması

Bir soru üzerine, Avrasya Tüneli’nin internet sitesinde kısa süreliğine yer alan ve daha sonra kaldırılan “yeni ücret tablosu” konusuna değinen Yıldırım, “Fiyat işi bu biraz kafa karıştırdı. Ben arkadaşlarla görüştüm, Sayın Bakan’ı aradım, ‘Bu neyin nesi?’ ‘Efendim’ dedi, ‘Bir fiyat değişikliği kesinkes bu sene olmayacak. Aslında anlaşma da buna imkan veriyor. Biz böyle bir fiyat artışı yapmayacağız’…” şeklinde konuştu.

“Seçimden sonra artıracaklar” şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Yıldırım, “Milleti yanıltıyorlar, Böyle bir şey olmadığını söyleyebilirim. Çünkü ben de bunu Sayın Bakan’dan aldığım bilgiye dayanarak, burada sorulabilir diye düşündüm. En taze bilgi, bu fiyatlar bu yılın sonuna kadar aynen devam edecek.” dedi.