ABD’li hakim, Daimler aleyhindeki emisyon iddialarının çoğunun devam etmesine izin verdi…

ABD'li hakim, Daimler aleyhindeki emisyon iddialarının çoğunun devam etmesine izin veriyor

WASHINGTON – ABD’li federal yargıç, Daimler AG’ye karşı iddiaların çoğunun, 2016 yılı içinde Alman otomobil üreticisinin Mercedes dizel araçlarında fazla emisyon yaymak için yasadışı yazılım kullandığını iddia eden, araç sahipleri tarafından açılan davayı uzattı.

Cuma günü geç saatlerde verilen karar doğrultusunda, New Jersey’deki ABD Bölge Mahkemesi Hakimi Jose Linares, Robert Bosch GmbH’ye yönelik iddiaların devam edebileceğini ve Alman şirketlerinin davaları bozma red etme teklifini geri çevirdi.

Mercedes ABD dizel sahiplerini temsil eden avukat Steve Berman,  “Volkswagen gibi, Mercedes de dizel otomobillerinde tüketicileri kandırmaya çalıştı. Bosch cihazının yardımı ile ikili, bilinmeyen alıcıların kazancını elde etmek için yola çıktı. ” ifadelerini kullandı. 

Daimler sözcüsü Andrea Berg Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Bu iddiaların haklı olmadığını ve mahkemenin bazı davacıların iddialarındaki eksiklikleri fark etmesinden memnunuz. Kalan iddialara karşı şiddetle savunmaya devam etmeyi amaçlıyoruz. ” dedi. 

Daimler, VW ve diğer otomobil üreticilerinin dizel emisyon sistemleri için yazılım yapan Bosch yorum yapmaktan kaçındı.

Adalet Bakanlığı, Çevre Koruma Ajansı, Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu ve Stuttgart’taki Alman savcıları, Daimler’i Mercedes-Benz’in dizel araçlarındaki yüksek emisyon iddiaları için araştırıyor.