Sponsor firmalar öncelikle kendi ülkelerindeki yayınları korumalılar…

Automobile Magazine, yayınımız adına yalnızca yazıyorum. “Sponsor firmalar öncelikle kendi ülkelerindeki yayınları korumalılar, korumak durumundadırlar…”

Bunu şu sebeple söylüyorum; ve yazımı çok fazla bu anlamda da uzatmayacağım…
Toplam olarak 11 kusur yıldır bu camianın içerisinde otomotiv sektörüne gerek basılı ve gerekse dijital olarak yayın yapmaktayız.

Eğer, biz bir yurt dışı ülkesi tarafından desteklenen yayın olsaydık ve yurt dışından bu anlamda her şekilde maddi manevi desteklenerek yayın yapsaydık, Ülkemiz’de ne hikmetse daha çok prim yapardık..!

Fakat, biz elimizde ki imkanlar doğrultusunda ne varsa kendi içimizde yayınlarımızı hiçbir şekilde hiçbir yerden destek almadan sürdürmekteyiz. Bu gelecekte yurt dışından bir ülke ile bir iş ortaklığı yapmayacağımız anlamına da gelmiyor. Bunu yapabiliriz, yapmaya da biliriz.

Benim burada anlatmak istediğim şey şu: Elbette Türkiye’de otomotiv sektörü ile ilgili yayıncılık gelişmek durumunda. Fakat bunu yaparken Sponsor firmaların şunu iyi ayırt etmesi gerekiyor;

Bu X marka yurt dışı destekli, sitesine bakıldığında Türkiye için daha önceden yapılmış bir yayın çalışması var mı? yok.. Bunu orada çalışan işini iyi yapan değerli otomotiv Türk editörleri adına da söylemiyorum. Yanlış anlaşılmasın anlatmak istediğim…

Biz Türk markasıyız. Türk yayıncısıyız. Bu anlamda hiç bir şekilde yurt dışı ile bağlantımız yoktur. Tüm yayınlarımızı yalnızca Türkiye’de markamıza yayınımıza destek veren kuruluşlar tarafından sağlamaktayız.

Sitemizin ve yayınımızın arkasında kimse olmadığı için, Türkiye’deki sponsor firmalardan beklentimiz şu; Bizim yayınımız gibi hiç bir şekilde yurt dışından destek görmeyen (bunu şöyle anlatayım sitesi yurt dışı tarafından açılmamış, parasını yurt dışından kazanmayan…v.b.) Türk yayını editör arkadaşlarımız ile yayınlarına öncelik verilmesi ve gereken desteğin ivedi şekilde en kısa sürede sağlanmasıdır.

Sponsor markalar, firmalar öncelikli olarak kendi ülkelerinde bu işe gönül vermiş ve profesyonel olarak yapan, yapmaya çalışan bizim gibi yayınlara destek ve sponsorluk konularında öncelik vermek durumundadırlar.

Bu şekilde, insanlar bu işi yapanlar inanın çok daha becerikli şekilde işlerine sahip çıkacak ve çok daha geliştirebilmek adına hırsla çalışacaklardır. Bunu yalnızca kendi yayınımız adına kesinlikle söylemiyorum. Benim gördüğüm Türk editörleri, Türk yayıncıları bir köşeye atılmış. Yayınlarını bırakmak zorunda kalmış olanlar da var dır mutlaka…

Ben kimse desteklenmesin demiyorum. Önceliğin, Türk otomotiv yayıncılarına bu işi burada ekmeğini zor kazanan insanlara, kendi başına mücadele eden sizin haberlerinizi yapan, gerek dergi basan gerekse online E-dergi yapan, uzun süredir kendi imkanları ile kurduğu İnternet haber sitesi olan değerli yoldaşlarımıza ve kişilere öncelik verilsin.

Automobile Magazine” Genel Yayın Yönetmeni olarak sponsor firmalardan beklentilerimiz ve düşüncelerim budur.

Saygılarımla,

Umut Özgür SUNAY