Aküyle ilgili önlemler!

Aküyle doğru ve güvenli bir şekilde çalışmak için aküyü kullanmadan veya kontrol etmeden önce aşağıdaki önlemleri dikkatle okuyunuz.

Koruyucu gözlük veya göz maskesi takınız: 

Aracınızın aküsünün yakınında çalışırken daima koruyucu gözlük /yüz maskesi takınız. Akü elektroliti sülfürik asit içerir ve dolayısıyla asit gözlerinize sıçrarsa körlüğe sebep olabilir. Aynı zamanda aküler oldukça yanıcı ve patlayıcı olan hidrojen gazı yayar. Bu gazın ateş alması durumunda koruyucu gözlük/yüz maskesi kullanmak hayati önem taşır.

Akü elektroliti sülfürik asit içerir: 

Akü elektroliti sülfürik asit içerdiği için akü kontrolü yaparken koruyucu gözlük/yüz maskesi ve koruyucu eldiven kullanınız. Aküyü devirmekten ve darbelere maruz bırakmaktan sakınınız. Bu, akü elektrolit-inin sıçramasına yol açabilir.

Körlüğe ve yanıklara sebep olabileceğinden hiçbir durumda akü elektrolit inin  derinizle, gözlerinizle veya elbiselerinizle temas etmesine izin vermeyiniz. Akü elektroliti cildinize, gözlerinize ya da giysilerinize bulaşırsa, derhal bol suyla yıkayınız. Akü elektroliti kazara yutulursa derhal bol miktarda süt veya su içiniz ve hemen doktora başvurunuz. Akü elektroliti nin çürütücü etkisi vardır.

Çocukları uzak tutunuz: 

Akülerle sadece potansiyel tehlikelerden bilgisi olan kişiler uğraşmalıdır. Özellikle çocukları aracınızın aküsünün yanından uzaklaştırınız. Aküyle yanlış uğraşma sonucu körlük veya yanıklar meydana gelebilir.

Açık alevleri uzakta tutunuz: 

Aracınızın aküsünün üstünde veya yakınında çalışmaya başlamadan önce tüm sigara, kibrit ve çakmak gibi yanıcı maddeleri söndürünüz. Ayrıca aküyü yanıcı maddelerden ve elektrik kıvılcımından uzakta tutunuz. Aküler oldukça yanıcı  ve patlayıcı hidrojen gazı yaydıkları için çevrede açık alev veya kıvılcım varsa bunlar bir patlamaya neden olabilir.

Akü elektroliti seviyesini periyodik olarak kontrol etmek veya periyodik olarak saf su doldurmak gereksizdir. Ancak, akü elektroliti seviyesi alt seviye işaretinin altında ise kapağı açınız. Üst seviye işaretine kadar saf su ile doldurunuz.